Omega - 5920.80.03
5920.80.03 De Ville Tourbillon White Gold / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 5920.80.03 (aka: 59208003) |
| Name: | 5920.80.03 De Ville Tourbillon White Gold / Blue |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega DeVille Tourbillon 5920.80.03 has a White Gold case of 38.40mm and a Blue dial. This watch is powered by caliber 2600A, a movement with central tourbillon visible from the dial side.