Omega - 5921.61.31
5921.61.31 De Ville Co-Axial 37.5 Platinum / Copper / LTD
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 5921.61.31 (aka: 59216131) |
| Name: | 5921.61.31 De Ville Co-Axial 37.5 Platinum / Copper / LTD |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega De Villel Co-Axial ref. 5911.31.22 is a limited edition of ? pieces created to celebrate the introduction of Omega's co-axial escapement. It features a platinum case and a copper / bronze dial.