Omega - 5931.81.23
5931.81.23 De Ville Co-Axial 37.5 Red Gold / Blue / LTD
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 5931.81.23 (aka: 59318123) |
| Name: | 5931.81.23 De Ville Co-Axial 37.5 Red Gold / Blue / LTD |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega De Villel Co-Axial ref. 5931.81.23 is a limited edition of 999 pieces created to celebrate the introduction of Omega's co-axial escapement. It features a red gold case of 37.5mm and a blue dial.