Omega - 5291.51.07
5291.51.07 Dynamic III Chronograph Stainless Steel / Black / Brown Calf / Targa Florio
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Dynamic |
| Reference: | 5291.51.07 (aka: 52915107) |
| Name: | 5291.51.07 Dynamic III Chronograph Stainless Steel / Black / Brown Calf / Targa Florio |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | Yes, 1973 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Dynamic III (for third generation) was introduced in 1997 and features an aesthetics inspired by the watches Omega delivered to the British forces in the Second World War. It was available in a time+date or a chronograph version. The Dynamic III Chronograph 5291.51.07 is a limited edition created in honor of the Sicilian Targa Florio.