Omega - 130.23.41.22.06.001
130.23.41.22.06.001 Globemaster Annual Calendar Stainless Steel / Sedna Gold / Grey
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Globemaster |
| Reference: | 130.23.41.22.06.001 (aka: 13023412206001) |
| Name: | 130.23.41.22.06.001 Globemaster Annual Calendar Stainless Steel / Sedna Gold / Grey |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Globemaster Annual Calendar was introduced at BaselWorld 2016. At 41mm, the case is 2mm larger than that of the regular Globemaster. The movement features an annual calendar function, with the month being indicated through a central pointer hand. Reference 130.23.41.22.06.001 has a stainless steel case with a 'Sedna' gold bezel.