Omega - 130.33.41.22.02.001
130.33.41.22.02.001 Globemaster Annual Calendar Stainless Steel / White
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Globemaster |
| Reference: | 130.33.41.22.02.001 (aka: 13033412202001) |
| Name: | 130.33.41.22.02.001 Globemaster Annual Calendar Stainless Steel / White |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 392 €
Maximum price
8 505 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 530 €
Closing price
6 530 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Globemaster Annual Calendar was introduced at BaselWorld 2016. At 41mm, the case is 2mm larger than that of the regular Globemaster. The movement features an annual calendar function, with the month being indicated through a central pointer hand. Reference 130.33.41.22.02.001 has a white dial with blue detalis.