Omega - 130.53.39.21.02.002
130.53.39.21.02.002 Globemaster Yellow Gold / Silver / Leather
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Globemaster |
| Reference: | 130.53.39.21.02.002 (aka: 13053392102002) |
| Name: | 130.53.39.21.02.002 Globemaster Yellow Gold / Silver / Leather |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Globemaster ref. 130.53.39.21.02.002 was introduced in 2015. It features a yellow gold case paired with a silver dial and an alligator strap. It is powered by caliber 8901.