Omega - 130.93.41.22.99.001
130.93.41.22.99.001 Globemaster Annual Calendar Platinum / Silver / Burgundy
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Globemaster |
| Reference: | 130.93.41.22.99.001 (aka: 13093412299001) |
| Name: | 130.93.41.22.99.001 Globemaster Annual Calendar Platinum / Silver / Burgundy |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 52 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Globemaster Annual Calendar was introduced at BaselWorld 2016. At 41mm, the case is 2mm larger than that of the regular Globemaster. The movement features an annual calendar function, with the month being indicated through a central pointer hand. Reference 130.93.41.22.99.001 is a limited edition of 52 pieces, featuring a platinum case and dial. The hands, the indexes and the Central Observatory medallion are all filled in with burgundy enamel.