Omega - 511.12.39.21.99.002
511.12.39.21.99.002 Museum Collection CK 859
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 511.12.39.21.99.002 (aka: 51112392199002) |
| Name: | 511.12.39.21.99.002 Museum Collection CK 859 |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Minimum price
5 147 €
Maximum price
8 713 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 516 €
Closing price
5 516 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega CK 859 reference 511.12.39.21.99.002 was introduced in 2022. Taking after a special created for the Beijing Olympics, this watch is inspired by the CK 859 of 1939. The Stainless Steel case measures 39.00mm across, whilst holding the in-house, hand-wound caliber 8926. The CK 859 furthermore features a solid silver sector dial.