Omega - 516.52.48.30.04.001
516.52.48.30.04.001 First Omega Wrist Chronograph / Lawrence of Arabia
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 516.52.48.30.04.001 (aka: 51652483004001) |
| Name: | 516.52.48.30.04.001 First Omega Wrist Chronograph / Lawrence of Arabia |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 18 units |
| Case Material: | Enamel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Omega First Omega Wrist Chronograph reference 516.52.48.30.04.001 is a limited edition of 18 pieces introduced in 2018, inspired by the wristwatch worn by T.E. Lawrence a.k.a. Lawrence of Arabia. It features a white gold case of 47.5mm, which houses the hand-wound caliber 3018.