Omega - 516.53.32.20.02.002
516.53.32.20.02.002 Musem Collection N° 7 "Marine 1932"
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 516.53.32.20.02.002 (aka: 51653322002002) |
| Name: | 516.53.32.20.02.002 Musem Collection N° 7 "Marine 1932" |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 135 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.05 mm |
| Water Resistance: | 135.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Omega Museum Collection #7 is based on one of the first waterproof watches; the 1932 CK 679 Marine. It features a distinct double case construction inspired on its vintage counterpart. Omega Musem Collection ref 516.53.32.20.02.002