Omega - 516.53.39.50.09.001
516.53.39.50.09.001 Museum Collection N° 10 "The MD's Watch 1938"
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 516.53.39.50.09.001 (aka: 51653395009001) |
| Name: | 516.53.39.50.09.001 Museum Collection N° 10 "The MD's Watch 1938" |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 1938 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Minimum price
9 193 €
Maximum price
13 676 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 445 €
Closing price
10 445 €
Relative change
0,00 %
Description
OMEGA’s Museum Collection reflects the noble heritage of a great brand. Outstanding timepieces are selected from the Museum – they have to be more than fifty years old – and are honoured with a reissue incorporating both traditional design excellence and OMEGA’s innovative contemporary watchmaking. The OMEGA Museum Collection N° 10: “MD’s Watch” features an ivory-coloured dial with a pulsometer scale, 30-minute recorder and small seconds dial. The 39 mm 18K yellow gold case is presented on a brown leather strap. The caseback features a special Museum engraving and the watch’s limited edition number. The manual-winding chronograph is a COSC-certified chronometer and is powered by the Co-Axial calibre 3203. This timepiece was produced in an edition limited to 1938 pieces.