Omega - 522.23.39.20.02.001
522.23.39.20.02.001 Seamaster 1948 Co-Axial London 2012
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 522.23.39.20.02.001 (aka: 52223392002001) |
| Name: | 522.23.39.20.02.001 Seamaster 1948 Co-Axial London 2012 |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1948 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The very first Omega Seamaster was launched in 1948, the same yearLondon hosted the Olympic Games. To commemorate the 2012 Games, OMEGA is launched the Seamaster 1948 Co-Axial "London 2012" Limited Edition. It was introduced a year to the day before the Olympic Games Opening Ceremony in London. It features a stainless steel case; the 'yellow gold' mentioned under case materials refers to the medallion on the back.