Omega - 522.52.39.21.04.001
522.52.39.21.04.001 Museum Collection Beijing Winter Olympics 2022 Sedna Gold / Enamel
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 522.52.39.21.04.001 (aka: 52252392104001) |
| Name: | 522.52.39.21.04.001 Museum Collection Beijing Winter Olympics 2022 Sedna Gold / Enamel |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Omega reference 522.52.39.21.04.001 was introduced in celebration of the 2022 Beijing Winter Olympics. This watch has a Sedna Gold case of 39.00mm, which houses a hand-wound movement (caliber 8927). The dial is White enamel.