Omega - 522.53.33.20.02.001
522.53.33.20.02.001 Musem Collection N° 4 “Petrograd" 1915 Sochi 2014
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 522.53.33.20.02.001 (aka: 52253332002001) |
| Name: | 522.53.33.20.02.001 Musem Collection N° 4 “Petrograd" 1915 Sochi 2014 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 1915 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 32.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Omega reference 522.53.33.20.02.001 'Sochi 2014' is a limited edition of 100 pieces created in celebration of the 2014 Winter Olympics. It is based on the reference 5703.30.01, a.k.a. Musem Collection N° 4 “Petrograd" 1915, which features a tonneau-style case with hinged lugs and an self-winding movement with small seconds. It was introduced in late 2013. Case Diameter: 43.5 x 32.5 mm