Omega - 522.53.38.50.04.001
522.53.38.50.04.001 Museum Collection N° 9 Olympic Official Timekeeper Co-Axial Chronograph
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 522.53.38.50.04.001 (aka: 52253385004001) |
| Name: | 522.53.38.50.04.001 Museum Collection N° 9 Olympic Official Timekeeper Co-Axial Chronograph |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 188 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Omega Olympic Collection Chronograph reference 52253385004001 is a limited edition of 188 pieces launched in celebration of Omega's historical role as the official Olympic Timekeeper. Its design is largely based on the earlier Museum Collection #9. The white gold case houses the hand-wound caliber 3203.