Omega - 522.53.39.50.04.001
522.53.39.50.04.001 Museum Collection N° 8 Olympic Official Timekeeper Co-Axial Chronograph Pink Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 522.53.39.50.04.001 (aka: 52253395004001) |
| Name: | 522.53.39.50.04.001 Museum Collection N° 8 Olympic Official Timekeeper Co-Axial Chronograph Pink Gold |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 188 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Olympic Collection Co-Axial Chronograph reference 522.53.39.50.04.001 is a limited edition of 188 pieces, launched in 2016 as a tribute to Omega's historical role as the official Olympic Timekeeper. It is largely based on the earlier Museum Collection No8 alias "Racend Timer 1949". The pink gold case houses the hand-wound caliber 3203 movement.