Omega - 522.53.39.50.04.002
522.53.39.50.04.002 Museum Collection N° 10 Olympic Official Timekeeper Co-Axial Chronograph Yellow Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 522.53.39.50.04.002 (aka: 52253395004002) |
| Name: | 522.53.39.50.04.002 Museum Collection N° 10 Olympic Official Timekeeper Co-Axial Chronograph Yellow Gold |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 188 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Olympic Collection Co-Axial Chronograph reference 522.53.39.50.04.002 is a limited edition of 188 pieces, launched in 2016 as a tribute to Omega's historical role as the official Olympic Timekeeper. It is largely based on the earlier Museum Collection No10 alias "The MD's Watch".