Omega - 522.53.45.52.04.001
522.53.45.52.04.001 Olympic 1932 Chrono Chime
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 522.53.45.52.04.001 (aka: 52253455204001) |
| Name: | 522.53.45.52.04.001 Olympic 1932 Chrono Chime |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|
Description
The Omega Olympic 1932 Chrono Chime 522.53.45.52.04.001 was introduced in 2022. This watch has a Sedna Gold case that can be converted to be worn as either a wrist watch or pocket watch. The dial is White grand feu enamel. The Olympic 1932 Chrono Chime is powered by caliber OMEGA 1932, a hand-wound movement with split seconds chronograph and a minute repeater function for the elapsed time.