Omega - 5700.50.07
5700.50.07 Musem Collection N° 1 "Pilots 1938"
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 5700.50.07 (aka: 57005007) |
| Name: | 5700.50.07 Musem Collection N° 1 "Pilots 1938" |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 4938 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Omega Museum Collection arose from a desire to combine the traditional values of the Omega brand with the very latest technological standards. Only a few watchmaking brands can look back on so many highlights that have written watchmaking history. Numerous souvenirs of this rich past are on display at the Omega Museum. The Omega Museum Collection brings back to life as limited editions some of the unique watches from the museum – watches that have marked the company's history and are sure to win the hearts of watch enthusiasts and collectors all over the world. Omega Musem Collection ref 5700.50.07