Omega - 5701.80.03
5701.80.03 Musem Collection N° 2 “Cosmic" 1951 Red Gold / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 5701.80.03 (aka: 57018003) |
| Name: | 5701.80.03 Musem Collection N° 2 “Cosmic" 1951 Red Gold / Blue |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | Yes, 1951 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega 5701.80.03 a.k.a. Musem Collection N° 2 “Cosmic" 1951 is a limited edition of 1951 pieces from Omega's Museum collection. Based on the vintage 'Cosmic', it features a square case and a self-winding movement with full calendar functions.