Omega - 5703.30.01
5703.30.01 Musem Collection N° 4 “Petrograd" 1915
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 5703.30.01 (aka: 57033001) |
| Name: | 5703.30.01 Musem Collection N° 4 “Petrograd" 1915 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 1915 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 32.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Omega reference 5703.30.01, a.k.a. Musem Collection N° 4 “Petrograd" 1915, features a tonneau-style case with hinged lugs and an self-winding movement with small seconds. Part of the Museum Collection, its design is based on a model from Omega's archives. Case Diameter: 43.5 x 32.5 mm