Omega - 5705.30.01
5705.30.01 Musem Collection N° 6 “Tonneau Renversé" 1952
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 5705.30.01 (aka: 57053001) |
| Name: | 5705.30.01 Musem Collection N° 6 “Tonneau Renversé" 1952 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 1952 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The OMEGA Museum Collection N° 6: “Tonneau Renversé” features a silver dial with 18K red gold applied hour indexes and a small seconds dial. The 35 x 35 mm 18K white and red gold case is presented on a black leather strap with an 18K white gold buckle. The caseback features a special Museum engraving and the limited edition number. This official certified chronometer is powered by OMEGA’s calibre 2202, a self-winding movement with a Co-Axial escapement. This watch was produced in an edition limited to 1952 pieces. Case Diameter: 35 x 35 mm