Omega - 5755.20.01
5755.20.01 Musem Collection N° 2 “Cosmic" 1951 Red Gold / White
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 5755.20.01 (aka: 57552001) |
| Name: | 5755.20.01 Musem Collection N° 2 “Cosmic" 1951 Red Gold / White |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega 5755.20.01is a rare variation of the Musem Collection N° 2 “Cosmic" 1951 featuring a red gold case and a white dial. Based on the vintage 'Cosmic', it features a square case and a self-winding movement with full calendar functions. It is likely numbered yet not limited, though it is very rarely seen. Reference 5756.30.01 is similar though fitted with a silver dial.