Omega - 5770.71.01
5770.71.01 Museum Collection N° 1 "Pilots 1938" MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 5770.71.01 (aka: 57707101) |
| Name: | 5770.71.01 Museum Collection N° 1 "Pilots 1938" MOP |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.20 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Omega 5770.71.01 is a feminine interpretation of the Museum Collection N° 1 "Pilots 1938", featuring a pink mother-of-pearl dial and a glossy alligator strap.