Omega - 5950.32.03
5950.32.03 Museum Collection Centenary 1894 Red Gold / Silver / Japan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Museum Collection |
| Reference: | 5950.32.03 (aka: 59503203) |
| Name: | 5950.32.03 Museum Collection Centenary 1894 Red Gold / Silver / Japan |
| Produced: | 1994 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Centenary 1894 is part of a series of watches introduced in 1994 in honor of the 100th anniversary of the 1894 OMEGA caliber - the very movement that gave the brand its name. Reference 5950.32.03 has a red gold case and a silvered dial with stick markers. It was part of a special sub-series for the Japanese market.