Omega - 220.10.38.20.01.003
220.10.38.20.01.003 Railmaster Omega Co-Axial Master Chronometer 38 / 60th Anniversary / Trilogy Set
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Railmaster |
| Reference: | 220.10.38.20.01.003 (aka: 22010382001003) |
| Name: | 220.10.38.20.01.003 Railmaster Omega Co-Axial Master Chronometer 38 / 60th Anniversary / Trilogy Set |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 557 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Trilogie 1957 60th Anniversary Railmaster Limited edition 557 pieces. Caliber 8806. This version is likely to be sold in a box set containing the 1957 Trilogy Railmaster, Seamaster and Speedmaster. Delivered with; Bracelet. Calf 'vintage' strap. NATO strap. Dial has additional 'Trilogy' and number below 'Speedmaster'. Picture updated to reflect this on August 1st 2017.