Omega - 220.10.40.20.01.001
220.10.40.20.01.001 Railmaster Omega Co-Axial Master Chronometer 40 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Railmaster |
| Reference: | 220.10.40.20.01.001 (aka: 22010402001001) |
| Name: | 220.10.40.20.01.001 Railmaster Omega Co-Axial Master Chronometer 40 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
2 261 €
Maximum price
4 034 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 148 €
Closing price
3 148 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra 150M Railmaster Master Co-Axial was introduced at BaselWorld 2017. It features a brushed stainless steel case of 40mm with a closed 'Naiad lock' case back. Reference 220.10.40.20.01.001 has a brushed stainless steel dial with vertical brushing pattern. It is fitted with a stainless steel bracelet.