Omega - 220.12.40.20.03.001
220.12.40.20.03.001 Railmaster Omega Co-Axial Master Chronometer 40 Stainless Steel / Blue / NATO
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Railmaster |
| Reference: | 220.12.40.20.03.001 (aka: 22012402003001) |
| Name: | 220.12.40.20.03.001 Railmaster Omega Co-Axial Master Chronometer 40 Stainless Steel / Blue / NATO |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra 150M Railmaster Master Co-Axial was introduced at BaselWorld 2017. It features a brushed stainless steel case of 40mm with a closed 'Naiad lock' case back. Reference 22010402003001 was added to the collection in 2018. It features a blue dial and a denim-type strap.