Omega - 221.53.49.10.01.002
221.53.49.10.01.002 Seamaster Aqua Terra 150M Hand Wound 49.2 Railmaster White Gold / Brown Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Railmaster |
| Reference: | 221.53.49.10.01.002 (aka: 22153491001002) |
| Name: | 221.53.49.10.01.002 Seamaster Aqua Terra 150M Hand Wound 49.2 Railmaster White Gold / Brown Alligator |
| Produced: | 2003 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 157 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.20 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Railmaster ref. 221.53.49.10.01.002 has an over-sized white gold case, which houses the hand-wound caliber 2201 movement.