Omega - 2512.54.00
2512.54.00 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 42.2 Railmaster Chronograph / Bracelet / China Explorer Yellow
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Railmaster |
| Reference: | 2512.54.00 (aka: 25125400) |
| Name: | 2512.54.00 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 42.2 Railmaster Chronograph / Bracelet / China Explorer Yellow |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 351 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.20 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Railmaster ref. 2812.52.37 'China Explorer' features a stainless steel case and a coated nylon fabric strap. Both the luminous bits as well as the stitching on the strap are yellow. Contrary to other Railmaster Chronographs, it is powered by caliber 3313 and does feature a date. It is a limited edition of 351 pieces; 194 of which were fitted with a stainless steel bracelet as reference 2512.54.00.