Omega - 2608.52.31
2608.52.31 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 39.2 Railmaster Yellow Gold / Brown Alligator / China Train
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Railmaster |
| Reference: | 2608.52.31 (aka: 26085231) |
| Name: | 2608.52.31 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 39.2 Railmaster Yellow Gold / Brown Alligator / China Train |
| Produced: | 2003 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 1895 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.20 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra Railmaster 2608.52.31 is a limited edition of 1895 pieces created for the Chinese market. It features a special engraved case back. Reference 2108.52.00 is identical but fitted with a gold bracelet; 2608.52.37 has a brown alligator strap.