Omega - 2812.53.81
2812.53.81 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 42.2 Railmaster Chronograph / China Explorer Red
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Railmaster |
| Reference: | 2812.53.81 (aka: 28125381) |
| Name: | 2812.53.81 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 42.2 Railmaster Chronograph / China Explorer Red |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 86 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.20 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Railmaster ref. 2812.53.81' features a stainless steel case and a coated nylon fabric strap. Both the luminous bits as well as the strap are highlighted by red accents. Contrary to other Railmaster Chronographs, it is powered by caliber 3313 and does feature a date. It is a limited edition of 86 pieces; an additional 194 pieces were made with bracelet as reference 2512.53.00.