Omega - 2111.11.00
2111.11.00 Seamaster 120M Quartz 36.25 Yellow Gold / Champagne
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 120M |
| Reference: | 2111.11.00 (aka: 21111100) |
| Name: | 2111.11.00 Seamaster 120M Quartz 36.25 Yellow Gold / Champagne |
| Produced: | 1993 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.25 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 120M ref. 2111.11.00 has a yellow gold case and matching bracelet. It is powered by the quartz caliber 1438 / 1538.