Omega - 2311.11.00
2311.11.00 Seamaster 120M Quartz 41 Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 120M |
| Reference: | 2311.11.00 (aka: 23111100) |
| Name: | 2311.11.00 Seamaster 120M Quartz 41 Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne / Bracelet |
| Produced: | 1993 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 120M is a dressier version of Omega's Seamaster 300M Diver, featuring a smooth bezel to tone doen its instrumental look. It was available in a variety of sizes, with different movements, in a number of dial - and metal combinations. Reference 2311.11.00 has a stainless steel case fitted with a yellow gold bezel and crown, presented on a matching bracelet. The dial is champagne.