Omega - 2501.33.00
2501.33.00 Seamaster 120M Automatic 36.25 Stainless Steel / Silver / Japan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 120M |
| Reference: | 2501.33.00 (aka: 25013300) |
| Name: | 2501.33.00 Seamaster 120M Automatic 36.25 Stainless Steel / Silver / Japan |
| Produced: | 1993 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.25 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 120M is a dressier version of Omega's Seamaster 300M Diver, featuring a smooth bezel to tone doen its instrumental look. It was available in a variety of sizes, with different movements, in a number of dial - and metal combinations. Reference 2501.33.00 has a stainless steel case and matching bracelet. The dial is Silver. This watch was exclusively available on the Japanese market.