Omega - 2521.81.00
2521.81.00 Seamaster 120M Multifunction Stainless Steel / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 120M |
| Reference: | 2521.81.00 (aka: 25218100) |
| Name: | 2521.81.00 Seamaster 120M Multifunction Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 1993 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.40 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 120M is a dressier version of Omega's Seamaster 300M Diver, featuring a smooth bezel to tone doen its instrumental look. It was available in a variety of sizes, with different movements, in a number of dial - and metal combinations. Reference 2521.81.00 has a stainless steel case and a Blue dial. This watch is powered by the analog-digital caliber 1665.