Omega - 233.20.41.21.01.002
233.20.41.21.01.002 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Yellow Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 233.20.41.21.01.002 (aka: 23320412101002) |
| Name: | 233.20.41.21.01.002 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Yellow Gold / Black / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster 300 Master Co-Axial has a design inspired by Omega's first dive watch, while it is technically fully up-to-date and packed with Omega's latest inventions and materials, like an in-house, anti-magnetic Master Co-Axial movement and a ceramic bezel insert. The 233.20.41.21.01.001 has a sand-blasted black dial with 18K yellow gold hands coated with "vintage" Super-LumiNova. Both case and bracelet are done in a combination of stainless steel andyellow gold.