Omega - 233.30.41.21.01.001
233.30.41.21.01.001 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 233.30.41.21.01.001 (aka: 23330412101001) |
| Name: | 233.30.41.21.01.001 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
3 196 €
Maximum price
5 143 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 896 €
Closing price
3 896 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster 300 Master Co-Axial has a design inspired by Omega's first dive watch, while it is technically fully up-to-date and packed with Omega's latest inventions and materials, like an in-house, anti-magnetic Master Co-Axial movement and a ceramic bezel insert. As reference 233.30.41.21.01.001, the Seamaster 300 has a stainless steel case and matching bracelet.