Omega - 233.32.41.21.01.001
233.32.41.21.01.001 Seamaster 300 Master Co-Axial Spectre
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 233.32.41.21.01.001 (aka: 23332412101001) |
| Name: | 233.32.41.21.01.001 Seamaster 300 Master Co-Axial Spectre |
| Produced: | 2015/9 |
| Limited: | Yes, 7007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The ref. 233.32.41.21.01.001 Seamaster 300 Master Co-Axial is a limited edition of 7007 pieces created in honor of the Spectre movie. It features a so-called 'lollipop' seconds hand and a 12 hour bezel inlay. Its black and grey NATO strap has the 007 gun logo engraved on the clasp. Reference for the NATO strap is ref. 032CWZ003210. It has the 025STZ003208 '007' strap loop. The full package includes a completely brushed bracelet (ref. 020STZ003184) with 007 logo on the clasp.