Omega - 233.32.41.21.01.002
233.32.41.21.01.002 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 233.32.41.21.01.002 (aka: 23332412101002) |
| Name: | 233.32.41.21.01.002 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster 300 Master Co-Axial has a design inspired by Omega's first dive watch, while it is technically fully up-to-date and packed with Omega's latest inventions and materials, like an in-house, anti-magnetic Master Co-Axial movement and a ceramic bezel insert. Introduced in 2015, the ref. 233.22.41.21.01.002 Seamaster 300 features a stainless steel case paired with a leather strap for a 'vintage' look.