Omega - 233.60.41.21.03.001
233.60.41.21.03.001 Seamaster 300 Master Co-Axial Titanium / Sedna Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 233.60.41.21.03.001 (aka: 23360412103001) |
| Name: | 233.60.41.21.03.001 Seamaster 300 Master Co-Axial Titanium / Sedna Gold / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The Omega Seamaster 300 Master Co-Axial has a design inspired by Omega's first dive watch, while it is technically fully up-to-date and packed with Omega's latest inventions and materials, like an in-house, anti-magnetic Master Co-Axial movement and a ceramic bezel insert. The 233.60.41.21.03.001 Seamaster 300 has a sand-blasted blue dial. Both case and bracelet are done in a combination of titanium and 'Sedna' rose gold. Reference: 233.60.41.21.03.001