Omega - 234.10.39.20.01.002
234.10.39.20.01.002 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet / 60th Anniversary / Trilogy Box
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 234.10.39.20.01.002 (aka: 23410392001002) |
| Name: | 234.10.39.20.01.002 Seamaster 300 Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet / 60th Anniversary / Trilogy Box |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 557 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Trilogie 1957 60th Anniversary Seamaster 300. Limited edition 557 pieces. Caliber 8806. This version issold in a box set containing the 1957 Trilogy Railmaster, Seamaster and Speedmaster. Delivered with; Bracelet. Calf 'vintage' strap. NATO strap. Dial has additional 'Trilogy' and number below 'Speedmaster'. Picture updated to reflect this on August 1st 2017.