Omega - 234.32.41.21.03.001
234.32.41.21.03.001 Seamaster 300 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 234.32.41.21.03.001 (aka: 23432412103001) |
| Name: | 234.32.41.21.03.001 Seamaster 300 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Strap |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Introduced in 2021, the Omega Seamaster 300 reference 234.32.41.21.03.001 has a Aluminium case modelled after one of Omega's first dive watches. Inside ticks the self-winding caliber 8912. The dial and -aluminium- bezel insert are Blue.