Omega - 234.92.41.21.10.001
234.92.41.21.10.001 Seamaster 300 Master Chronometer Bronze Gold / Brown / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 234.92.41.21.10.001 (aka: 23492412110001) |
| Name: | 234.92.41.21.10.001 Seamaster 300 Master Chronometer Bronze Gold / Brown / Strap |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Introduced in 2021 , the Omega Seamaster 300M reference 234.92.41.21.10.001 features a case in Omega's proprietary 'Bronze Gold', an alloy consisting of copper, 9-karat gold, silver, gallium, and palladium. Power comes from the self-winding, METAS-certified caliber 8912 movement. Both the dial as well as the (ceramic) bezel insert are Brown.