Omega - 234.93.41.21.99.002
234.93.41.21.99.002 Seamaster 300 Co-Axial Master Chronometer Platinum / Lapis Lazuli
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster 300 |
| Reference: | 234.93.41.21.99.002 (aka: 23493412199002) |
| Name: | 234.93.41.21.99.002 Seamaster 300 Co-Axial Master Chronometer Platinum / Lapis Lazuli |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
35 078 €
Maximum price
44 426 €
Absolute change
0 €
Opening price
42 724 €
Closing price
42 724 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster 300 23493412199002 was introduced at BaselWorld 2018 (then as 23490412199002) though not seen again before 2019. This watch features a platinum case and a lapis lazuli dial. Inside is Omega's caliber 8913, a 'Master Chronometer' rated movement finished for watches cased in precious metals.