Omega - 225.12.43.50.01.001
225.12.43.50.01.001 Seamaster Bullhead Co-Axial Chronograph Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Bullhead |
| Reference: | 225.12.43.50.01.001 (aka: 22512435001001) |
| Name: | 225.12.43.50.01.001 Seamaster Bullhead Co-Axial Chronograph Black |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 669 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2013, the Seamaster Bullhead Co-Axial Chronograph marks the return of the 'Bullhead' style chronograph -with the pushers at 12- to the Omega collection. Reference 225.12.43.50.01.001 has a stainless steel case and a black 'sport-chic' dial with reversed Clous de Paris finish. It is limited to 669 pieces.