Omega - 522.12.43.50.04.001
522.12.43.50.04.001 Seamaster Bullhead Co-Axial Chronograph Rio 2016
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Bullhead |
| Reference: | 522.12.43.50.04.001 (aka: 52212435004001) |
| Name: | 522.12.43.50.04.001 Seamaster Bullhead Co-Axial Chronograph Rio 2016 |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 316 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 522.12.43.50.04.001 Omega Seamaster Bullhead was introduced in 2015 in commemoration of the 2016 Olympic Games in Roi. It features a white dial surrounded by a blue chapter ring with numerals in the colors of the Olympic rings. The perforated calf strap is done in a similar color pattern.