Omega - 210.22.42.20.01.001
210.22.42.20.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Stainless Steel / Yellow Gold / Black / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.22.42.20.01.001 (aka: 21022422001001) |
| Name: | 210.22.42.20.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Stainless Steel / Yellow Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
5 200 €
Maximum price
7 353 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 084 €
Closing price
6 084 €
Relative change
0,00 %
Description
The fourth generation of the Omega Seamaster 300M was introduced at BaselWorld 2018, marking the return of the wave-dial and the introduction of the Co-Axial Master Chronometer caliber 8800. It is available in a number of variations; reference 210.22.42.20.01.001 has a stainless steel case with yellow gold details and is fitted with a black rubber strap.