Omega - 210.22.42.20.01.003
210.22.42.20.01.003 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 James Bond Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.22.42.20.01.003 (aka: 21022422001003) |
| Name: | 210.22.42.20.01.003 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 James Bond Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 257 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 300M 210.22.42.20.01.003 is a limited edition of 257 pieces delivered as a set with the yellow gold 210.62.42.20.01.001. It has a stainless steel case of 42mm and a black dial. It is powered by the self-winding caliber 8806. The case back has an image of the Bond family crest and the words 'WE HAVE ALL THE TIME IN THE WORLD'. Price listed is for the set of two watches.